ایجاد یک محیط بهینه برای کودکان اوتیسم|گفتار توان گستر کرج 09121623463

ایجاد یک محیط بهینه برای کودکان اوتیسم|گفتار توان گستر کرج 09121623463

 

تمرینات سودمند زیر سعی ندارد فقط یک مجموعه دستورالعمل برای هر خانواده با کودکانی با درجات مختلفی از اوتیسم ارائه دهد.نه تنها هر کودک ویژگی ها و نیازهای منحصر به فرد و متمایز از دیگری دارد، تفاوتهای بسیاری نیز میان هر خانه و خانواده و فرهنگ ها وجود دارد که ارائه یک راهکار یکسان را غیر ممکن می کند.

البته می توان اصولی را  در مورد اثرات محیط زیست بر کودکان مبتلا به اوتیسم ارائه کرد تا والدین کودکان خود، خانه و فرهنگ خودشان را بررسی و تغییر دهند کمک کننده و مفید باشد.

محیط نگرشی
آیا خانه ی شما یک خانه شاد است؟ آیا سطح بالایی از استرس در خانه شما حاکمه؟ آیا انسانهای اطراف کودک شما ناراحت کننده و تنش زا هستند؟ یا نه یک حالت نگرشی؛ سهل گیری، امنیت، گرمی و احساس خوب حکم فرماست؟

در اینجا پیشنهاداتی برای ایجاد یک محیط مطلوب نگرشی برای کودکان مبتلا به اوتیسم ارائه می شود:
از خودتان شروع کنید. سعی کنید آسایش و آرامش عاطفی در خود ایجاد کنید، همه شما باید بر روی خودتان کنترل داشته باشید. اگر یک نفر در محیط خانه آرامش داشته باشد بر کل سیستم خانواده تاثیر می گذارد.

گفتن این مورد به نظر عجیب و غریب خواهد بود اما به یک فرد خود خواه تبدیل شوید، جسم و روح و روان خود را در اولویت قرار دهید خوب بودن در این موارد مهمترین نکته ای است که شما می توانید برای خانواده و کودک مبتلا به اوتیسم تان مفید باشید.

اگر هیچ وقتی برای صرف زمان برای خودتان ندارید، سعی کنید یک راه برای آن پیدا کنید. اجازه دهید دیگران شما را حمایت کنند سعی کنید از اعضای خانواده و همسایگان و دوستان برای صرف زمان با کودکتان کمک بخواهید.

کمک گرفتن از یک مشاور حرفه ای را دربرنامه تان داشته باشید یا با همسر خود صحبت کنید بخصوص اگر تنش درخانه بالاست و یا اگر خودتان را افسرده و خشمگین (یک بار در هفته در مقابل یک بار در ماه) احساس میکنید. سبک های مختلفی از مشاوره وجود دارد، یافتن کسی که به شما کمک کند بسیار سازنده خواهد بود تا با احساسات و تغییرات آن روبرو شوید.

توجه داشته باشید شما چه احساسی دارید، ممکن است پس از  گفتگو و مشاوره با افراد خاص احساس دلسردی و کمبود اعتماد به نفس و یا خستگی به شما دست دهد و احساس کنید زمان خود را از دست داده اید، و یا ممکن است متوجه شوید احساس مثبت و انرژی بیشتر با اعتماد به نفس بیشتر بعد از صحبت دارید که برای درمان گذرندن وقت با این شخص برای شما ارزشمند باشد. بنابراین روابطی را که می تواند به شما کمک کند را اولویت بندی کنید تا احساس قدرت و آرامش داشته باشد.

تماس کودک خود با افراد بسیار متشنج و ناراحت کننده را به حداقل برسانید، بهترین کار این است اجازه بدهید کودکتان با افراد خوشحال و آرام رفت و آمد داشته باشد و او را از مردم و محیط های استرس زا دور کنید در حالی که به رشد مهارتها و اعتماد به نفس او می پردازید.
@goftardarmaniiran
: محیط حسی
بسیار ی از این کودکان، تفاوتهای حسی با هم دارند به خصوص در یک یا چند حس خیلی حساس می باشند. مهم است که به محیط حسی کودک و اینکه چگونه بر کودک شما تاثیر می گذارد آگاهی داشته باشید.

صدا
آهنگ پس زمینه اکثر مردم ممکن است در خط اول آگاهی کودک قرار بگیرد، موسیقی پس زمینه، سرو صدای ماشین آلات، ترافیک و باد و گفتگوهایی که در اطراف کودک وجود دارد همه ممکن است باعث جلب توجه کودک شود در این هنگام کودک شما ممکن است ارتباط چشمی کمی برقرار کند یا کمتر تمرکز کند یا کمتر تعامل بر قرار کند تا آنجا که ممکن است شما راه هایی را برای کاهش سرو صدای اطراف پیدا کنید به ویژه زمانی که با کودک خود در حال تعامل هستید.

تلویزیون را خاموش کنید ماشین ظرفشویی را بعد از خواب کودک روشن کنید. به کاهش صدا در مکانهایی که می خواهید زمانی را به کودک خود تمرکز کنید توجه داشته باشید.

برخی از کودکان به صداهای خاصی حساس هستند به طوری که ممکن است وقتی صداهایی را در اطراف می شنوند آشفته شوند، اوقات تلخی کنند، ناله و شکایت کنند و یا گوش های خود را بگیرند.

این مهم است که بدانید آیا کودکتان به صداهایی خاصی با چه حجم خاصی حساس هستند.

لازم نیست که شما این صداها را به طور کانل حذف کنید به خصوص اگر مربوط به شخص خاصی است.

سعی کنید کودکتان را با این صداها در طول بازی یا یک فعالیت خنده دار  یا زمانی که کودک آرامش دارد آشنا کنید. مثلاً رایان عاشق قلقلک بود و همچنین به صدای خنده پدرش، وقتی او بلند می خندید حساس بود بنابراین پدر رایان سعی کرد هرگز بلند نخندد، روانشناس رایان از پدرش خواست تا در طول بازی با رایان بلند بخندد و پدر وقتی رایان قلقلک می خواست  در طول قلقلک خندید و صبر کرد تا ببیند آیا رایان باز می گوید قلقلک یا نه؟
وقتی رایان باز گفت قلقلک، در طول بازی حساس

 

@goftardarmaniiran
تحریک بصری
به تحریک بصری نیز باید توجه داشته باشیم. در بسیاری از کلاس ها دیوار ها با اشیاء، پوستر ها، رنگ ها و کلمات و جمله ها و موارد دیگر پوشش داده می شود. یک عقیده این است که کودکان به شکل پنهان با نگاه کردن به دیوار هر لحظه در حال یادگیری می باشند حتی زمانی که معلم به آموزش نمی پردازد. این تفکر درباره کودکان مبتلا به اوتیسم می تواند نامناسب باشد. تمایل به ارتباط چشمی در چنین محیط های شلوغ برای کودکان اوتیسمی کاهش می یابد. زمانی که دوست دارید کودکتان با مردم ارتباط بر قرار کند سعی کنید شلوغی دیوارها و اطراف را به حداقل برسانید.

روشنایی
نورپردازی نیز امر مهمی می باشد، در محیطی که به وسیله ی لامپ های مهتابی روشن می شوند، کودکان خیلی سریع خسته می شوند و تماس چشمی و توجه آنها کاهش می یابد .توصیه می شود از لامپ های رشته ای در روشنایی استفاده شود، البته این تأثیر به قطعیت ثابت نشده است بنابراین شما می توانید چند نوع نور را امتحان کنید و با توجه به عکس العمل و واکنش کودکتان به نورپردازی منزل بپردازید.

رنگ
رنگ ها نیز می توانند جزء موارد مهم و تأثیر گذار باشند. مشاهده ی این مورد که کودک شما به چه رنگ هایی توجه دارد و از آنها استفاده می کند کار عاقلانه ای خواهد بود. به عنوان مثال فرض کنید کودک شما به رنگ های روشن توجه بیشتری نشان می دهد و شما ممکن است اقلامی با این رنگ را از کمد لباس و دیوار حذف کنید به این خاطر که توجه او به در و دیوار و لباس های خودش را کم کنید تا به مردم دیگر توجه کند. اما هنگامی که می خواهید کودکتان به شما توجه کند یا او را با فعالیت های جدیدی آشنا کنید، سعی کنید لباسهایی با رنگ های مورد علاقه ی کودکتان  بپوشید.

اغلب اوقات شما خود را در این حالت می بینید که می گویید (نه!!! به آن دست نزن )(نه!!! اونجا نرو) (بزار سرجاش).

اگر شما اغلب به این شکل رفتار می کنید به این معنی است که خانه را به یک میدان مین تبدیل کرده اید. گروهی از کودکان با واکنش های قوی والدین بیشتر مصمم می شوند که رفتار نادرست خود را ادامه دهند تا در نهایت واکنش مورد نیاز و جالبی از طرف والدین دریافت کنند .گروه دیگری از کودکان نیز عقب نشینی می کنند و تمایل به کاوش در آنها کاهش می یابد. اگر شما دائماً بگویید (نه! نکن) این دو نوع رفتار را از کودک خود خواهید دید که هر دو نتیجه ی نامطلوب رفتار شما می باشد.

تصور کنید، مواردی را که دوست ندارید کودک به آنها دست بزند در کمد و یا کشو پنهان می کنید و در آنرا قفل می کنید در حالی که در این مدت تلاش می کنید همکاری کودک خود را جلب کنید. باز هم این رفتار باعث آسایش خودتان می شود و معقولانه به نظر می رسد.

از سوی دیگر یک خانواده ظروف چینی ارزشمند خود را در بوفه گذاشته است. دختر خانواده وقتی آنها را می بیند خیلی شیفته ی آنها می شود. او تلاش می کند تا به آنها دست بزند و هر بار به او نه گفته می شود و او بیشتر وسوسه می شود تا به آنها دست بزند.

برای رهایی از این مشکل به این  خانواده توصیه شد برای چند ماه این وسایل را درکمد نگه داری کنند و به جای آن در بوفه لوازمی کم ارزش بگذارند تا کودک هر زمان که خواست بتواند به آنها دست بزند و واکنش های شدید از طرف والدین نداشته باشد .کم کم علاقه ی کودک به ظروف کاملاً از بین رفت، حتی زمانی که بعد از چند ماه ظروف با ارزش در بوفه گذاشته شد او به سمت بوفه نرفت.

در پدر و مادر یک کودک مبتلا به اوتیسم ایجاد ارتباط و تفاهم هدف اصلی می باشد. بر داشتن اقلام با ارزش و قفل کردن آنها می تواند شرایطی را ایجاد کند که شما نیاز به ( نه، نکن) نخواهید داشت و یا احتمال تنبیه را از بین ببرد و به شما آزادی تعامل راحت و آسوده تری با کودکتان را فراهم می کند.

اتاق بازی
سعی کنید برای کودک یک اتاق بازی یا حدافل در منزل قسمتی را برای بازی کودک اختصاص دهید. اتاق بازی باید طوری باشد که در این محیط به کودک نگویید (نه، نکن). و باید شرایط آرام و مناسب برای تعامل شما و کودک فراهم کند.

و نهایتاً اینکه ایجاد یک محیط راحت، هم برای شما و هم کودکتان بسیار مهم می باشد. تمامی مواردی که بیان شد قانون نیستند، بلکه راه هایی است که شما می تونید برای ایجاد یک محیط شاد و آرام به کار بگیرید.

 

 


]
https://goo.gl/maps/Hc3Jv9cPjVYAPdXu7
https://goo.gl/maps/54qpAbqBov5YLBSZA
https://goo.gl/maps/WDAgzn3kR2ukwSHY8
https://goo.gl/maps/5MYMUdanLrYpiJR8A
https://goo.gl/maps/DMmpy9fbMnKGVXVg7
https://goo.gl/maps/TUN1myMUN9sgAVpJA
https://goo.gl/maps/ko12GtvRsA6p6Eqx7
https://goo.gl/maps/CTt49yXN3Ej5vbvX9
https://goo.gl/maps/HA6d3YdSoAKBhR8w9

behtarinalborz.ir
goftardarmanionline.ir
googleimage.ir
hamejaa.ir
medu-karaj.ir
siavashataee.ir
slpnews.ir
autismonline.ir
avalinkaraj.ir
behtarin-entekhab-karaj-siavashataee.ir
behtarinkaraj.ir
goftareravan.ir
google-map.ir
googlegame.ir
googlemovies.ir
karaj-medu.ir
kardarmanialborz.ir
kardarmanikaraj.ir
loknatclinic.ir
loknatshekan.ir
siavashataee.com
goftardarmani.com
neurofeedbackalborz.ir
otalborz.ir
otkaraj.ir
pff-rhs.ir
pooyesh-dar-goftardarmani-karaj.ir
pooyesh-dar-kardarmani-karaj.ir
siavash-ataee.ir
slpkaraj.ir
slponline.ir
speech-therapy.ir
tjhvnvlhkd.ir

 

Related posts